Kimlik Mücadelesinde Alevilik 8. Basım

ISBN: 9789750406324
Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 425
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
İlk Basım Yılı : 2013-04
355,00 TL (Kazancınız % 30)
248,50 TL
Bu kitabın dijital kopyasını 90 TL'ye kiralayın, %75 tasarruf edin! Şimdi Kirala!

Alevilik nedir? İslamiyet’le ilişkisi ne? İslam’ın özü veya bir mezhebi mi, yoksa ondan da öğeler içeren özgün bir inanç sentezi mi?

Alevilik İslam’ın ilk ayrışmasında mı oluştu, yoksa zorla Müslümanlaştırılan halkların geleneksel inançlarının sentezi mi? Aleviliğin tarihsel ve teolojik kaynakları nelerdir? Aleviliğin gerçek inanç önderleri kimdir? Aleviliğin temel kavramı olan Ali gerçekte neyi ifade ediyor?

Geleneksel veya modern dönemlerin bütününde egemenler Aleviliği niye sevmedi, niçin asimile ediyorlar? Alevilik tarihi boyunca niçin sorun oldu? Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde bu sorunun kaynağı neydi, Cumhuriyet döneminde nedir? Alevi yerleşim birimleri niçin provoke ediliyor, Alevilere yönelik toplumsal önyargılar niçin besleniyor?

Alevilik sınıflar mücadelesi tarihinde nereye oturuyor? Alevi kimliğine yabancılaşmadan sağcı olmak mümkün mü? Aleviliğin etnik bir niteliği var mı? Nasıl bir tarihsel süreçte ve hangi coğrafyada oluştu?

Alevi kimliğinin yaşadığı ayrışmaların nedeni ne? Modern koşullardaki kurumlaşma mücadelesinin sorunları nederdir? Alevilik günümüz koşullarında bir siyaset seçeneği mi? Alevi sorununun çözümü nasıl mümkün?

Elinizdeki kitap bu sorulara yanıt veriyor.

Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 425
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
İlk Basım Yılı : 2013-04
Bunu Alanlar Şunları da Aldılar