Bir TÖS Vardı Özyaşam Öyküsü: 05

ISBN: 9789750407789
Sayfa Sayısı : 624
Dili : Türkçe
Basım Yılı : Nisan 2018
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
98,00 TL (Kazancınız % 35)
63,70 TL

Bir yaşam bu, özyaşam...

Anımsayacaksınız, 1965–71 yılları arasında bir TÖS vardı. Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın kısa adı böyleydi. Okulların “Uyu uyu yat uyu!” diye derse başlamasına karşı çıkıyor, “Uyan Alim, uyan Gülüm!” denilmesini istiyordu.

Bu kadar değildi elbet; öğretmenler adına eğitimin yönetimine katılıp onu yurdun ve halkın yararına çevirmek çabasındaydı.

TÖS, 1961 Anayasasına göre kurulmuştu;  o anayasa 1971’de askersel darbeyle kaldırılınca TÖS uzun yargılamadan geçerek aklandığı halde, öbür kamu personel sendikalarıyla birlikte kapatıldı.

Yurdumuzun ovasından, dağından yalımlar gibi geçen TÖS’ün güzel öyküsü içinde yer aldım. O nedenle özyaşam kitaplarım arasına onun öyküsünü de kattım. Emdiğim sütün, yediğim ekmeğin karşılığıdır bu; görevimdir.

Fakir Baykurt

Duisburg

28.1.1995

 

İçindekiler;

TÖS’e Doğru, Eh Kahvesi, Kurduk TÖS’ü, Komşu Gezmesi, Macaristan Gezim, Dünyanın En Güzel Kitabı, Petöfi’nin İlçesi, Tek Duruşmada, Nasıl Bir TÖS?, Köşk’te, Yolcu Günü, Ege Gezisi, Tiyatro-TÖS, Bir Milliyetçi, Yollara Kar Yağıyor, Bıyıklı, Yan Kuruluş muyuz?, Hiza, Takım Giysi, Yumruk, Kısa Adı: DEŞ!, Denizli’nin  Üç Gülü, Sunay, Büyük Yürüyüş, TÖDMF, İLK-SEN, Kıyım Başa Tırmandı, Doğu Gezim, Güneydoğu, Birecik Kesiti, Fırat’ın Berisi, Maraş’taki Hemşeri, Bizim Sürgünler, Danıştay’daki Duruşma, Gâvur Dağı’nın Ardı, Fevzipaşa’da Acı Tatlı Günler, Birecikli Hüseyin, Genel Merkez’deki Toplantı, Varsıl Arkadaş, Yeğenim Süleyman, Sürgün, Kayseri’ye Hazırlık, İslahiye Toplantısı, Kavgalı Kurul, Kayseri’ye Yolculuk, Kayseri Toplantımız, Basıldık, Dıvdıv, Şiddet,Tak Dedi, Çatalkazık, Boykot, Boykottan Sonra Karadeniz, Nereye Türkiye?, Taşova’da Boykot,Geziler Sürüyor, Cezaevinde Bir Öğretmen, Çığlık Köyü, Tırpan, Görev Değiştirme, ODTÜ’de, Baskın, Gözaltı, Yıldırım’da Sorgu, Mamak, Vitrinin Üstü, Turşu, Anam Geldi, Nikâh Töreni, Tırpan’a Ödül, Kitap Duyuruları, Yargı Önü, Paşa Hamamı, Yeni Dosyalar, Sivile de Sivile, Oturak, Çıktım Sonunda,Aklanma, Sonsöz.    

 

Okurların beklediği Özyaşam sekiz kitaptan oluşuyor:

1. Özüm Çocuktur

2. Köy Enstitülü Delikanlı

3. Kavacık Köyünün Öğretmeni

4. Köşe Bucak Anadolu

5. Bir TÖS Vardı

6. Genç Emekli

7. Sıladan Uzakta

8. Dost Yüzleri (Portreler)

Sayfa Sayısı : 624
Dili : Türkçe
Basım Yılı : Nisan 2018
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Bunu Alanlar Şunları da Aldılar