Finansal Krizlerde Gayrimenkul Finansman Piyasalarının Rolü ve Gayrimenkul Fiyat Endekslerinin Önemi

ISBN: 9789750405815
Kategoriler: Finans , E-Kitaplar
Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 121
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Basım Yılı : Haziran 2011
40,00 TL (Kazancınız % 20)
32,00 TL
Bu kitabın dijital kopyasını 20 TL'ye kiralayın, %50 tasarruf edin! Şimdi Kirala!

Dünya 1990’lı yıllardan itibaren, tüm finansal sistem üzerinde önemli ve derin etkiler yaratan pek çok krize tanıklık etmiştir. Bu krizlerin birçok ortay yönü bulunmasına rağmen, bunlar arasında öne çıkan belirgin özellik, ilgili ülkelerdeki gayrimenkul fiyatlarında oluşan aşırı artışın (köpük) finansal sistem üzerinde olumsuz etkiler yaratmasıdır. Oluşan köpükler enflasyonist etkinin yanı sıra, ekonomik birimlerin ve özellikle finansal sistemdeki kurumların bozulma riskini arttırmakta, sönme aşamasında ise çoğunlukla finansal krize yol açmaktadır. Dolayısıyla, gayrimenkul piyasalarında yaşanan aşırı fiyat hareketlerinin finansal krizler üzerindeki etkisi son derece önem arz etmektedir.

Kitapta gayrimenkul piyasalarında yaşanan aşırı fiyat hareketlilikleri ve sonuçları genel hatlarıyla ele alınarak Japonya, İsveç, Güneydoğu Asya ve ABD’de yaşanan finansal kriz oluşumlarında gayrimenkul piyasalarının rolü araştırılmış, bu iki unsur arasındaki ilişkiyi ortaya koyan gayrimenkul fiyat endeksleri ayrıntılı bir literatür taraması ile detaylandırılmıştır.

İlgili çalışma, Türkiye’de bu alanda mevcut olan bilgi boşluğunun doldurulmasına katkıda bulunmak için hazırlanmış olup, ülkemizde yapılan ilk çalışma olma özelliğini de taşımaktadır. Çalışmanın, ayrıca, gayrimenkul finansman piyasasında önemli bir başvuru kaynağı olması hedeflenmiştir.

Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 121
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Basım Yılı : Haziran 2011
Bunu Alanlar Şunları da Aldılar