Henri de Toulouse-Lautrec; Hayatı ve Eserleri

ISBN: 9799750403018
Kategoriler: Mini Sanat Dizisi , Resim
Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 96
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Basım Yılı : Mayıs 2005
35,00 TL (Kazancınız % 40)
21,00 TL

′Moulin Rogue için yaptığı ilk afiş sayesinde Toulouse-Lautrec′i bütün Paris tanıdı.

Aristokrat bir ailenin çocuğudur, çizim konusundaki olağanüsü yeteneği daha ilkokul yıllarında yaptığı karikatürlerle açığa çıkmıştır. Ancak, art arda kırılan kemiklerinin yarattığı bedensel sorunları olmasaydı, cerrah veya sporcu olmayı tercih edeceğini söylemiştir. Bedensel engellerin getirdiği sorunlar nedeniyle özellikle hareket onu büyülemiştir. Yaşadığı bohem Paris hayatı onu hareketin ve debdebenin koynuna sokar. Paris’in gece hayatını betimleyen yağlıboya resimler üzerinde dur durak bilmeden çalışır.

Toulouse-Lautrec’in resim sanatına getirdiği yenilikler, o güne kadar ikinci sınıf el sanatı olarak görülen afişi modern grafik sanatına bir adım daha yaklaştırmıştır. Sanatla reklam arasındaki sınırların belirsizleşmeye başlaması ve afiş sanatının ciddi biçimde gelişmesi onun sayesinde olmuştur.

Toulouse-Lautrec monografisi, pek uzun yaşamamasına rağmen başta Picasso olmak üzere kendisinden sonraki sanatçı kuşağının üzerinde tayin edici bir etkisi olan sanatçının trajik hayatını ve eserlerini öğrenmek için eşsiz bir fırsattır.

Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 96
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Basım Yılı : Mayıs 2005
Bunu Alanlar Şunları da Aldılar