Bu da Geçti Yahu

ISBN: 9789750409677
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 274
İlk Basım Yılı : 2023-11
195,00 TL (Kazancınız % 30)
136,50 TL

Yayınevimiz, yirminci yüzyıl edebiyatımızın seçkin kalemlerinden, hikâyeci ve romancı Samim Kocagöz’ün (1916-1993) Bu da Geçti Yahu başlıklı anılarının üçüncü basımını okurla buluşturuyor.

Çocukluğu, ailesi, kasabası, gençlik ve lise yılları, üniversite ve Lozan günleri, edebiyat çevresi, ilk yazıların ardından edebiyatla dolu geçen bir yaşam Kocagöz’ün belleğinden incelikli kalemiyle yazıya dökülüyor.

Anılar, edebiyat tarihine bir tanıklık; aynı zamanda toplumun siyasî yaşamına da. Edebiyat ve yayın dünyasının yanı sıra baskılar, cezaevi günleri, haksızlıklara başkaldırı yer alıyor; yazarın dostlukları-arkadaşlıkları da: Halide Edib Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Nurullah Ataç, Halikarnas Balıkçısı, Sait Faik, Sabahattin Ali, Orhan Veli, Hüsamettin Bozok, Naci Sadullah, Fethi Savaşçı, Fakir Baykurt vb.

“Gözlerimi bir açabilsem. Ama herhalde gözlerim açık: Bir beyazlığın içinde, renk renk kelebeklerin uçuştuğunu görüyorum. Uçuşanlar pek kelebeğe de benzemiyor; allı morlu, yeşilli, kara kara, evet kara kara zerrecikler... İçim geçer gibi oluyor; renkli, uçuşan zerrecikler büyüyor, kelebekleşiyor; sonra da birdenbire kanaryalar olup kulaklarımda seslere dönüşüyor. Gittikçe sesler uğultu halini alıyor. Çenemi iyice sıkıyorum; dişlerim yok ki ağzımda, dişlerimi sıkayım; takma diye çıkarttılar. Bir ürperti bedenimi sarıyor, tir tir titriyorum. Sedyenin üstünden düşecekmişim gibi geliyor; bir yerlere tutunmak istiyorum, tutunamıyorum. Gözlerimi açmak istiyorum,

açamıyorum. Gözlerim açıkmış gibi geliyor, çok renkli bir dünya görüyorum. Renkler gözümü alıyor. Kapamak istiyorum gözlerimi, kapatamıyorum...”

İçindekiler;

  • Anılarımı Yazmalıydım
  • Sonunda Davutpaşa’daydım
  • Burası Hayvanat Bahçesi Değil
  • Kışlaya Kütüphane
  • Tahliye Sevinci
  • Ara Güler Fotoğraf Albümü
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 274
İlk Basım Yılı : 2023-11