Aysel Kavas

Yazar resmi Aysel Kavas

Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyet Bölümünden mezun oldu. Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesinde diyetisyen olarak çalıştı. Amerika Birleşik Devletleri, Michigan Eyalet Üniversitesinden ”İnsan Beslenmesi” konusunda Yüksek Lisana ( MS ) ve Doktora ( Ph.D) dereceleri aldı.

ABD Güney Karolina Üniversitesi Tıp Fakültesinde iki yıl beslenme ve kanser üzerinde araştırmacı olarak çalıştı ve yayınlar yaptı.1983-1995 yılları arasında Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde çaliştı.1985 yılında doçent,1991 yılında profesör oldu. Lisans ve lisasnüstü düzeylerinde yıllarca Beslenme ve Gıda Biyokimyası dersleri verdi; yüksek lisans ve doktora öğrencileri yetiştirdi.

1995-1997 yılları arasında ABD Michigan Eyalet Üniversitesi, Gıda Bilimleri ve İnsan beslenmesi Bölümünde konuk profesör olarak bulundu ve soya ürünleri ile tarhananın bağırsak kanserinden korunmadaki etkisi üzerine araştırmalar yaptı.

Türkçe ve İngilizce çok sayıda makalesi yurt içi ve dışındaki bilimsel dergilerde yayınlandı ve birçok çalışması diğer araştırıcılar tarafından referans olarak kullanıldı.

Evli ve iki kızı vardır. Halen ABD’de yaşamakta ve eğitimci ve araştırmacı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.r.