Ahmet Şişman

Yazar resmi Ahmet Şişman

1955 yılında Kastamonu'nun Abana ilçesinde doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 1984 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi bölümünden mezun oldu.

Öğrenim ve eğitim yaşamının yanı sıra 1968 yılında fabrika işçisi olarak çalışmaya başladı. Çok değişik iş alanlarında çalıştıktan sonra 1982 yılında Başak Yayın Pazarlama'yı kurdu. 1983 yılında Neyzen Tevfik ve Şair Eşref üzerine ilk çalışması yayımlandı. Üniversite öğrenciliği öncesinde ve sonrasında tiyatro çalışmaları ve oyunculuğu, daha sonraları sinema filmlerinde yardımcı oyunculuk yaptı. Resim çalışmaları ile çeşitli karma sergilere katıldı.

1984 yılından sonra sinema, televizyon ve reklam filmlerinde yapımcılık, yapım yönetmenliği, sanat yönetmenliği yaptı. 1997 yılında Film Objeleri Yapım Atölyesi'ni, 2000 yılında Rota Film Yapım Ltd.Şti. kurdu. Halen sinema ve televizyon filmleri üretim alanında sanat yönetmeni ve yürütücü yapımcı olarak çalışmalarının sürdürmektedir.

Sanat ve sinema üzerine çeşitli araştırma ve incelemelerde bulundu. Çeşitli dergilerde sanat ve sinema üzerine yazıları yayımlandı. Liseler için sanat tarihi 1-2, sanata ve sanat kavramlarına giriş, sanat terimleri sözlüğü, sinemada sanat yönetmenliği, sanat ve kültür varlıklarının oluşum ve etkileşimi üzerine çalışmaları bulunmaktadır. 

Göster
Sırala
Göster
ürün/sayfa