Kostas Ferris

Yazar resmi Kostas Ferris

18 Nisan 1935 Kahire doğumludur. Rum, Kıbrıs ve Lübnan etkili yetişme tarzı, yapıtlarında görülen helen kültürü alt yapısının biçimlenmesinde temel olmuştur. Gazeteci, Eleştirmen, Söz ve Kitap Yazarı, Piyes ve Oyun Yazarı, Editör, Yapımcı, Film ve Tv Yönetmeni, Sahne Yönetmeni, Multimedya Yönetmeni, Film Yönetmenliği Öğretmeni, Aktör ve hatta kimi zaman şarkıcı sıfatlarını tek vücutta bir arada barındırmaktadır.

Ferris, 1957'den itibaren Yunanistan'da yaşamaya başladı. 1961'de ilk kısa metrajlı filmini yöneterek Theo Angelopoulos ile birlikte gelişen yeni Yunan sineması'nın iki entellektüel yönetmeninden biri haline geldi.

1973'te Paris'ten Yunanistan'a dönüşünden bu yana, Yunan televizyonu için toplamı yaklaşık 150 saati bulan 9 dizi film, 120 saati aşkın müzikal program, belgesel, eğitim ve araştırma filmi çekti.

1984'te ise berlin film festivali'nde, yoğun müzikal içeriğiyle ikinci kuşak bir rebetissis olan şarkıcı Marika Ninou karakteri üzerinden rebetik düzenini ve kültürünü, somut ve gerçekçi insan davranışları, mekanlar ve olaylar üzerinden anlatan filmi Rembetiko sayesinde gümüş ayı ödülü'nü kazandı.

Yunan sineması'nın en çok konuşulan yönetmenlerinden olan costas ferris, 30'dan fazla ödül sahibi, avrupa film ve tv akademisi üyesidir.