Selim İleri'nin kaleminden "Fotoğrafçılığı Değiştiren 100 Fikir"

17 Aralık 2015 Perşembe

Fotoğrafın çevresinde...


Literatür Yayıncılık nefis bir kitap yayımladı: Fotoğrafçılığı Değiştiren 100 Fikir. Bu kitabı bana aziz dostum Atillâ Birkiye önermişti; günlerdir elimden bırakamıyorum. Kitabın yazarı Mary Warner Marien, çevirmeni Göksu Şimşek. Eser pek çok fotoğrafla, illüstrasyonla bezenmiş.

Fotoğraf bana hep hüzün verir. Aslında fotoğraflardan ödüm kopar. İlhan İrem’in fotoğraflı o acı şarkısını çok severim.

Fotoğrafçılığı Değiştiren 100 Fikir, ‘sorun’a duygusallık açısından yaklaşmıyor. Geçmiş zamandan bugüne, fotoğraflarla belgeleyerek, bu sanatın toplumların gelişimiyle, yaşama ve algılama, zihniyet biçimlerinin dönüşümleriyle, hatta felsefeyle, göze görünmez ama o kadar yakın ilintisini saptıyor. O kadar ki, hemen her bölümde, sizi tarihe, siyasî tarihe, sanatın enginlerine, etik değerlere savuracak özlü tespitlerle karşılaşıyorsunuz.

Polaroid fotoğrafa gelince durakaldım. Bir ara ne çok çekilirdi polaroid fotoğraf; önce gazinolarda, lokantalarda, sonra neredeyse her evde, her yerde. Cep telefonlarına fotoğraf da iliştirilinceye kadar polaroidin saltanatı sürdü. Şimdi bu güzel kitabın sayfaları arasında bir anı gibi geldi bana.

Fotoğrafçılığı Değiştiren 100 Fikir özenli basımıyla da anılmaya değer bir kitap.

Yorum yap