Alemdar Hasanov (Hasanoğlu)

Yazar resmi Alemdar Hasanov (Hasanoğlu)

1954 yılında Azerbaycan′da doğdu. 1976 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Matematik Bölümü′nden pekiyi dereceyle mezun oldu. 1977 / 79 yılında Rusya Bilimler Akademisinin Uygulamalı Keldış Matematik Enstitüsü′nde Prf.A. Samarski′nin grubunda araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1979 yılında Moskova Devlet (Lomonosov) Üniversitesi Sayısal Matematik ve Sibernetik Fakültesinde 2. Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. 1982 yılında aynı fakültenin Sayısal Matematik bölümünde doktora eğitimi aldı. Ekim 1982 tarihinde Moskova Devlet (Lomonosov) Üniversitesi′nden Ph.D. Derecesini aldı. 

1988 yılında Moskova Devlet Üniversitesi′nin aynı fakültesinde "Doctor of Physical and Matematical Sciences" unvanını aldı. Uygulamalı Matematik dalında eski Sovyetler Birliğinde bu unvanı alan en genç bilimadamıdır. 1989-1991 yıllarında Bakü ve Moskova Devlet Üniversitelerinde profesör olarak çalıştı. Nisan 1992 yılında Prof. Dr. Mithat İdemen′in önerisiyle Türkiye′ye davet edildi. Bir yıl, TÜBİTAK, Marmara Araştırma Merkezi Matematik Bölümünde çalıştı. 

Ekim 1994 yılında T.C. vatandaşı oldu. 1993 yılından bu yana, Kocaeli Üniversitesi Matematik Bölümünde kurucusu olduğu Uygulamalı Matematik Bilimleri Araştırma Merkezi′nde çalışmaktadır. Ocak-Haziran 1997 tarihlerinde ABD′nin Nebraska Üniversitesinde davetli profesör olarak çalıştı. 

Prof.Dr. Alemdar Hasanoğlu′nun Sayısal Yöntemler, Ters Problemler, Diferansiyel Denklemler ve onların uygulamalarıyla ilgili Differentsialnye Uravneniya, Dokl. Akad. Nauk. USSR, Izvestiya Acad. Nauk USSR, Vestnik Moskovskogo Universiteta, Soviet Journal of Friction and Wear, Soviet Journal of Mathematical Modelling, SIAM J.Appl.Math, Inverse Problems, Int. Journal of Non-Linear Mechanics, Applied Mathematics and Computation, Mathematical Methods in Applied Sciences, Nonlinear Analysis: Theory Methods and Applications dergilerinde 50′ye yakın yayını bulunmaktadır. "Computational Physics" and "Inverse Problems in Engineering" dergilerinin eleştiri heyetlerinde görev yapmaktadır. 

"Malzemelerin Sayısal Diagnostiği" dizi araştırmalarından dolayı 1989 yılında Rusya Bilimler Akademisi′nin madalyası ile taltif edilmiştir (sert . No 480-N02.08.89). 1998 yılında , merkezi ABD′nin Nebraska Üniversitesinde bulunan Uluslararası "Discrete, Experimental and Applied Mathematics" Araştırma Merkezinin mütevelli heyetine üye seçilmiştir. Uygulamalı Matematik ve Ters Problemlerle ilgili çeşitli uluslararası sempozyumların düzenleyicisi ve katılımcısı olmuş, ABD ve Avrupa′nın çeşitli üniversitelerinde konuk profesör olarak çalışmıştır.

 

Göster
Sırala
Göster
ürün/sayfa