Tek Gerçek Tanrı

ISBN: 9799750402882
Kategoriler: Kampanya
Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 358
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Basım Yılı : Ocak 2005
39,00 TL (Kazancınız % 62)

Kainatın Tanrısı tarihin de Tanrısıdır.  Mantin Buber

Batı tarihi tek gerçek Tanrı′ya inanan insanlar olmaksızın anlaşılamaz. Onlar olmasaydı savaşlar olurdu ama din savaşları olmazdı. Ahlak yasaları olurdu ama On Emir gibi emirler olmazdı. Her şeyi tektanrılı üç dinin değiştirdiğini söyleyebiliriz.

Rodney Stark, kendisinden beklenen duruluk ve kıvraklıkla, tektanrıcılığın neden ve nasıl böylesine hem bölücü hem de birleştirici olabildiğini açıklığa kavuşturuyor. Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar dinlerini neden ve nasıl yaymaya  çalıştılar ve ne zaman gayretleri boşa gitti ? Hıristiyanların yaptığı Yahudi katliamları neden Ren Nehri vadisinde yoğunlaşmıştır? Yahudiler din değiştirme baskısına karşı nasıl direnebilmişlerdir ? Yazar, Amerikan tektanrıcılığından hareketle tektanrıcıların da ötekilere karşı hoşgörü normlarını yerine getirebileceklerini savunuyor.

Dinlerin kapsamlı bir sosyal tarihi olan Tek Gerçek Tanrı, tektanrıcılığın toplumsal sonuçlarını irdeliyor ve bunu sosyoloji, tarih ve karşılaştırmalı din çatışmalarından yararlanarak sıradan okurun anlayacağı bir dille aktarıyor.

14 x 22 cm.

Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 358
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Basım Yılı : Ocak 2005
Bunu Alanlar Şunları da Aldılar