Sedad Eldem

ISBN: 9799750403377
Kategoriler: Mimarlık
Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 176
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Basım Yılı : Temmuz 2005
195,00 TL (Kazancınız % 35)
126,75 TL

Hans Hollein’ın Önsözüyle

Türk Mimarlığının En önemli Siması Sedad Eldem’in Mimarlık Monografisi 18 yıl sonra Türkçe’de...

Modern Bir Türk Mimarlık Dili Oluşturmaya Adanmış Bir Ömür

Sedad Hakkı Eldem, elli yılı aşkın bir süre boyunca Türkiye’de mimarlık alanında eserler vermiş, öğretim üyeliği yapmış,araştırmalar yürütmüştür. Ülkemiz mimarlığının en önemli simasıdır ve Çağdaş Türkiye’nin görsel biçimlenmesinde temel bir rol üstlenmiştir.

İlk baskısı  Concept Media Yayınevi tarafından 1987 yılında  ingilizce olarak yapılan ve yetkin içeriğiyle, bu olağanüstü insanın çalışmalarını yansıtan ilk önemli yayın olma özelliğini taşıyan bu kitap Sedad Eldem’in yurtdışında tanınmasında önemli bir kaynak olmuştu.

Bu monografinin giriş yazısı, uzun yıllardır Türk-Alman ilişkilerine ilgi duyan ünlü Avusturyalı mimar Hans Hollein tarafından kaleme alınmıştır. Suha Özkan mimarın uygulamalarına bir arka fon ve çerçeve çizmekte; Sibel Bozdoğan ise, Eldem’in  yıllar içinde ele aldığı konuları analiz ederek, mimarın kimi temel alanlardaki çalışmalarını ortaya koymaktadır.  Engin Yenal da Eldem’in gelişimindeki daha kişisel yönleri sergileyerek metinleri bir bütünlüğe kavuşturmuştur. Eldem’in çalışmalarının tam bir kronolojisini içeren bölümde ise, mimarın hem yaşamına, hem de yapıtlarına ait bilgiler derlenmiştir.

Bu kitabın Türkçe olarak yayınlanması 7 Eylül 1988’de yitirdiğimiz  Sedad Hakkı Eldem’in ve Türk mimarlığına verdiği emeklerin yeniden hatırlanması ve değerlendirilmesi için gecikmiş bir vefa borcunun ödenmesidir.

110 sayfa renkli fotoğraf, 250’yi aşkın siyah-beyaz fotoğraf ve çizimden oluşan 176 sayfa, kuşe kâğıda baskı, şömiz kapaklı

24 x 27 cm.

Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 176
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Basım Yılı : Temmuz 2005
Bunu Alanlar Şunları da Aldılar