Avrupa'da Ulus ve Devlet

ISBN: 9799750402646
Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 340
Basım Yılı : Aralık 2005
38,00 TL (Kazancınız % 20)
30,40 TL

  Yüzyıl Savaşları, Aziz Bartolomeus Yortusu Katliamı, Haçlı Seferleri, Dreyfus Davası, Dünya Savaşları,ulusal kurtuluş mücadeleleri ve bütün bu büyük tarihsel olayların kökeninde yatan devlet, ulus ve ulusçuluk….

Hagen Schulze tarih boyunca siyasetçilerin ve insan bilinleriyle uğraşanların kafalarını meşgul eden ulus ve devlet kavramını ortaçağdan günümüze geçirdiği evrimleriyle ele alıyor. Avrupa′nın değişik bölgelerinde devletlerin gelişimini kıyaslayarak, ulus kavramıyla nasıl kaynaştığını inceleyen Schulze, ulus fikrinin birleştirici olduğu kadar bölücü de olabildiğini gösteriyor. Irk, dil, din ve ortak çıkarlar ve coğrafyanın bir ulusu meydana getiren temel unsurlar olduğu yönündeki klasik bakış açısının karşısına, Ernest Renan′ın, ′′Ulus zihinsel bir durumdur. Hem kalplerde hem kafalarda mevcut olduğu sürece vardır ′′ görüşünü yerleştiren yazar, ulusçuluğun hangi durumlarda yükselişe geçtiğini ve sonuçlarını, tarihi greçeklerle gözler önüne seriyor.Schulze son olarak Avrupa′nın bütünleşme sürecinin ancak ulusların desteğiyle ve kendilerine has meşru özelliklerinin tanınmasıylabaşarılabileceğini öne sürüyor.

Avrupa′da Ulus ve Devlet bütünleşme yolundaki Avrupa′yı daha iyi anlayabilmek, gelecekte nasıl bir yapılanmaya gidebileceğini gözlemlemek açısından  okura eşsiz bir fırsat sunan çarpıcı bir çalışma.

15 x 23 cm.

Yayınevi : Literatür Yayıncılık
Dili : Türkçe
Sayfa Sayısı : 340
Basım Yılı : Aralık 2005
Bunu Alanlar Şunları da Aldılar